ברזיל היא המדינה הגדולה ביותר בשטחה ובאוכלוסייתה בדרום אמריקה והחמישית בשטחה ובאוכלוסייתה בתבל.

לרגל ציון יום הרפובליקה של ברזיל, ב – 15 לנובמבר, נערוך סקירה קצרה אודות ברזיל וכלכלתה, קשריה המסחריים- עסקיים עם ישראל וההזדמנויות העומדות בפני משקיע או יצואן ישראלי.

ברזיל נחשבת כיום לאחת הכלכלות החזקות ביותר ומדורגת שישית בעולם. תחזיות צופות כי עד שנת 2050 תעלה בשתי דרגות אל המקום הרביעי.

מדובר במדינה שהולכת ומתפתחת בצורה מרשימה, במיוחד בשנים האחרונות, ובעלת פוטנציאל להיות אחת המעצמות החזקות בעולם. כיום רמת התשתיות במדינה אינה מספקת ורמת החיים הממוצעת במדינה נמוכה בהשוואה למדינות המערב ולכן צפויה מגמת שיפור כלכלי בשנים הקרובות שיכלול צמיחה, בניית תשתיות, קיטון העוני וצמצום פערים חברתיים.

מגמה זו, מתאפשרת הודות למשאבי הטבע הרבים בהם התברכה המדינה ולאור אירוח אירועי המונדיאל בשנת 2014 והאולימפיאדה בשנת 2016 – אירועים המחייבים את המדינה בפיתוח תשתיות מהיר מחד, ומהווים מקורות הכנסה משמעותיים מנגד.

שיעורי המס בברזיל עומדים על 7-27 אחוז ליחידים, 25-34 אחוז לחברות, 7-25 אחוז מע"מ, 15 אחוז על רווחי הון ו- 10-15 אחוז על דיווידנד כאשר קיימת הטבה מיוחדת לדיווידנד המשולם לחברה זרה – פטור גמור ממס.

ברזיל חתומה על כ – 30 אמנות למניעת כפל מס עם מדינות שונות. אמנה כזו נחתמה עם ישראל בשנת 2002 ונכנסה לתוקף בשנת 2006. האמנה מסדירה ומחלקת את חיובי המס בין המדינות ככל שמדובר בהכנסה החייבת בשתיהן ע"פ חוקי המס של כל אחת מהן וזאת, ע"מ להימנע מגביית מס כפול על הכנסה, דבר שיהפוך את המסחר בין המדינות לאטרקטיבי פחות.

שיעורי המס שקובעת האמנה הם 15 אחוז על ניכוי מס במקור מתשלומי ריבית, 10-15 אחוז מתמלוגים ו – 10-15 אחוז על דיווידנדים.

הסכם נוסף שנחתם בין ישראל לברזיל והיווה פריצת דרך משמעותית במסחר בין המדינות הוא הסכם אס"ח. הסכם זה נחתם בשנת 2007 אל מול המרקוסור שהוא גוש הסחר החמישי בגודלו בעולם הכולל את מדינות ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי.

מיד עם כניסתו לתוקף בשנת 2010 הוסרו המכסים על כ 40 אחוז מהמוצרים ועל פי ההסכם, בתשע השנים שלאחר כניסתו לתוקף, תושלם בהדרגה הסרת המכסים על מרבית המוצרים הנסחרים בין המדינות.

הסכם זה פתח רשמית את שערי המסחר בין המדינות והסיר חסמים וקשיים רבים שהיו קיימים במסחר ביניהם עד אז.

נכון להיום, מדובר בהסכם סחר ראשון שנחתם בין מרקוסור לבין מדינות מחוץ לאמריקה הלטינית, עובדה המקנה יתרון יחסי לייצוא הישראלי לעומת ייצוא מתחרה מאירופה ומארצות הברית למרקוסור.

על סמך הסכמים אלו, גדל עם השנים היקף המסחר בין המדינות והסתכם בשנת 2010 על 1.2 מיליארד דולר.

ברזיל מהווה כיום את שותפת הסחר מספר 17 של ישראל. תחומי הייצוא העיקריים מישראל לברזיל הם כימיה – בעיקר דשנים, מכונות ומכשירים חשמליים. תחומי הייבוא העיקריים מברזיל לישראל הם בשר בקר קפוא, סויה וכימיקלים.

כיום לאור ההסכמים בין המדינות ולאור הפוטנציאל העסקי הגלום בברזיל, אנו נתקלים יותר ויותר במשקיעים ויצואנים רבים המתעניינים בהרחבת עסקיהם למדינה זו. חשוב לזכור כי ע"י תכנון מס נכון ניתן לצמצם את שיעור המס בישראל על הכנסות המתקבלות מפעילות עסקית בברזיל וכמו"כ לפטור חברה ישראלית בברזיל מתשלום מס בישראל על משיכת דיווידנד, תוך הסתמכות על הסכמי הסחר בין המדינות ושימוש במנגנון "המס העקיף" בישראל, מה שהופך את הפעילות העסקית בברזיל לאטרקטיבית אף יותר בעבור המשקיע הישראלי.

חזרה למאמרים >