הרחבת הפיקוח על כספים החייבים במס

בשנים האחרונות, רשויות המס במדינות רבות בעולם הולכות ומרחיבות את יכולות הפיקוח שלהם על כספים החייבים במס בדרכים שונות ומגוונות דרך הרחבת חילופי המידע בין מדינות וצמצום החיסיון הבנקאי מהם נהנים בעלי חשבונות בנק זרים

מדינות אשר נתפסו במשך שנים כמקלטי מס מוכרים ומבוססים, אט אט איבדו את קסמם ואת יכולתם לשמר בסוד את המידע על בעלי חשבונות הבנק הזרים ועל כספם.

בתוך כך, איבדה שוויץ את מעמדה כאחד ממקלטי המס המוכרים והשימושיים ביותר בעולם.

אחד הגורמים העיקריים לפגיעה הקשה במקלטי המס בעולם היא ארצות הברית

ממשלת ארצות הברית, המעצמה הכלכלית מספר אחת בעולם, ערכה רפורמת מס מקיפה בתחומה ובמסגרתה מתהדקת טבעת הפיקוח על כספי אזרחיה בעולם כולו.

ארצות הברית ניצלה את מעמדה וחוסנה הכלכלי ויצאה במהלך דורסני כנגד הבנקים הזרים בשוויץ ובמדינות אחרות בעולם במטרה להסיר את החיסיון הבנקאי מהם נהנו עד אותה עת אזרחי ארה"ב המחזיקים חשבונות בבנקים זרים בעולם.

סירוב הבנק להעברת המידע, הייתה כרוכה בהטלת חרם ממשלתי מצד ארה"ב על הבנק ובהפסקת הקשרים העסקיים עם הבנק או במילים אחרות, קריסת הבנק.

במצב שכזה, התוצאה הייתה בלתי נמנעת וכך, קיבלה לידיה רשות המיסים של ארה"ב, ה IRS , את רשימת כל אזרחי ארצות הברית המחזיקים בחשבונות בנק בשוויץ ובמדינות נוספות. יתרה מכך, לרשימה נוספו גם כל בעלי החשבונות החשודים כי הכספים שהפקידו קשורים בצורה כל שהיא ומחויבים במס בארה"ב.

בזאת, תם עידן החיסיון הבנקאי ממנו נהנו עד כה אזרחי ארה"ב המחזיקים חשבונות בנק במדינות רבות בעולם כאשר קשת המדינות רק הולך ומתרחב ע"י המשך המהלכים האגרסיביים בהם נוקטת רשות המיסים של ארצות הברית.

במסגרת שיתוף פעולה בין רשות המס בישראל לרשות המס בארה"ב, החל לאחרונה הליך העברת מידע מארה"ב לישראל לגבי ישראלים אזרחי ארה"ב המחזיקים חשבונות בנק במדינות העולם השונות.

חשוב לציין כי המידע המועבר, יש בו כדי לסבך את מחזיק החשבון הזר בעבירת העלמת מס מרשויות המיסים במדינת ישראל ומדובר בעבירה פלילית גרידא אשר לצידה סנקציות ועונשים קשים היכולים להגיע אף למאסר בפועל.

עקב כך, חוששים ישראלים מחזיקים דרכון אמריקאי מנפילתם ברשת רשות המיסים. מציאות הנראית, כיום, קרובה מתמיד בעבורם.

הפתרון למצב זה נמצא במסגרת הליך הנקרא "גילוי מרצון" ותלוי במהירות התגובה של המחזיק בחשבון זר.

מדובר בהליך גילוי מרצון המוכר בחוק ובמסגרתו ניתנת לישראלים המחזיקים כספים, הון, רכוש ועוד בחו"ל אשר לא דווחו כהכנסה בישראל, לפנות אל רשות המיסים בישראל מרצונם החופשי ולהצהיר על אותם הכספים ובכך להקטין את חבות המס על כספים אלה וחשוב מכך, להקנות הגנה מהליך פלילי הודות לניהול ההליך.

הדיווח על כספים אלה במסגרת גילוי מרצון, כאמור, יכול להיעשות בכל זמן נתון אך לא לאחר פתיחת הליך חקירה ע"י רשות המיסים וע"כ חשובה מהירות תגובתו של הנישום. לכן, ישראלי המחזיק בדרכון אמריקאי או ב"גרין קארד" המחזיק כספים בחו"ל שלא דווחו בישראל ומעוניין למנוע את החשיפה לדין פלילי, להקטין את חבות המס על אותם הכספים ולהלבינם בצורה חוקית ורשמית, כדאי שישקול פנייה לרשות המיסים וגילוי מרצון דרך עו"ד מומחה ובקיא בהליך הגילוי מרצון.

חזרה למאמרים >