המלחמה העולמית במעלימי מס פוגעת לא רק באזרחי חוץ המחזיקים חשבונות בבנקים הישראליים, אלא גם ברוכשי דירות זרים בישראל ובעולים חדשים המבקשים להעביר את כספם לבנקים בארץ

לאחרונה עסקה העיתונות הכלכלית רבות בפרשת בנק לאומי בארה"ב, שנפסק כי היה מעורב בהעלמות מס של לקוחותיו בארה"ב וישלם קנס בסכום של 400 מיליון דולר לרשויות האמריקניות.

ארה"ב נלחמת בשנים האחרונות באגרסיביות במעלימי המס בעלי אזרחות אמריקאית, דבר הפוגע היום באלפי ואולי עשרות אלפי תושבי חוץ, לא רק אמריקאים, המחזיקים כסף בישראל. "נוצר מצב בו לקוחות הבנקים בישראל בעלי אזרחות זרה, או המחזיקים בכפל אזרחות (ישראלית וזרה), מתקשים לבצע פעילות בחשבונות שלכם בבנקים בארץ ונזקקים לעזרתנו," מספר עו"ד איתי ברכה, שותף ומייסד משרד ברכה, סיוון ושות', המתמחה במיסוי ישראלי ובינלאומי ובגילוי מרצון.

לדברי עו"ד ברכה, בשנה האחרונה נכנס לתוקף בארה"ב חוק ה- FATCA המחייב כל מוסד פיננסי ברחבי העולם לדווח לארה"ב על אזרחיה המחזיקים אצלו חשבונות. כמאה מדינות, בהן ישראל, חתמו על הסכם בנושא עם ארה"ב. ככל הנראה, החל מספטמבר 2015 יחלו הבנקים בישראל ובעולם לדווח על מחזיקי החשבונות בעלי אזרחות אמריקנית.

ארגון ה-OECD (הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח בו חברות עשרות מדינות בנוסף לארה"ב) נרתם אף הוא למאבק העיקש במעלימי המס בעולם ופרסם את "אמנת המודל" בה מוסדר באופן רשמי נוהל חילופי מידע בין רשויות מס בכל העולם באופן וולונטרי ואוטומטי הכולל בין היתר דיווח על מחזיקי חשבון תושבי חוץ.

לאור שיתוף הפעולה הצפוי בין רשויות המס בעולם ולאור המהלכים האגרסיביים בעולם להידוק הטבעת סביב צווארם של מעלימי המס, צפוי כי בתוך מספר שנים, האפשרות להעלמת מס תהיה קשה ביותר ומסוכנת הרבה יותר.

המערכת הבנקאית הישראלית

כדי להימנע מחשיפת הבנקים הישראליים להליך פלילי נגדם מצד מדינות אחרות כמי שמסייעים להעלמת מס, פרסם המפקח על הבנקים לאחרונה הנחיות לפיהן על הבנקים לבדוק בגילוי נאות כל לקוח זר המחזיק חשבון אצלם. כתוצאה מכך, חלק מהבנקים מחייבים את הלקוחות הללו לחתום על תצהירים כי הכסף שלהם חוקי, "לבן" ומוצהר במדינת המקור שלהם.

חלק מחייבים את הלקוחות להביא אישורים מרשויות המס במדינת המקור ואחרים אף מחמירים יותר – סוגרים את חשבון הלקוח ושולחים אותו הביתה עם צ'ק בנקאי בגובה יתרת הזכות בחשבונו, אותו יוכל לפרוע רק במדינת המקור שלו ורק בחשבונו האישי. מהלך שכזה עלול, כמובן, לחשוף את הלקוח לתפיסה מידית על ידי רשויות המס במדינתו ואף לאבד את כל כספו.

"לאורך שנים רבות החזיקו יהודים מכל העולם את כספם בישראל מסיבות שונות. ההערכה היא, כי חלק מתושבי החוץ המחזיקים פה חשבונות, אינם מצהירים עליהם במדינות המקור שלהם מסיבות שונות ובכך, עוברים עבירה פלילית.

המדיניות המחמירה של ארה"ב ושאר המדינות יצרה פאניקה גדולה בקרב הבנקים בישראל ובעולם, למבוכה ולסיבוך הלקוחות הזרים. אנו מייצגים אזרחים אמריקניים תושבי ישראל וכן תושבי חוץ המחזיקים כספים בישראל, שהפעילות הבנקאית שלהם נחסמה. אנחנו מצליחים לשחרר את הכספים שלהם בעקבות פעילות מאומצת מול הבנקים ומול רשויות המס בכל העולם," מסביר עו"ד ברכה.

"יתרה מזאת, אנו מייצגים כיום ובשנים האחרונות כמות נכבדה של ישראלים המחזיקים חשבונות בנק בחו"ל אשר נדרשים באחרונה להציג אישור מרשות המיסים בישראל כי הכספים המוחזקים הוצהרו בישראל וכי שולם בגינם מס או לחילופין לפנות להליך גילוי מרצון הנועד לכך. באופן זה הפכו הבנקים בכל העולם לזרוע הארוכה של רשויות המס".

לדבריו, הבעיה מגיעה גם לרוכשי נדל"ן זרים בישראל המבקשים לשחרר כספים כדי לממש חוזה לרכישת דירה עליו חתמו.

הבעיה רלוונטית גם לעולים חדשים הרוצים להעביר את כספם לישראל ונדרשים להצהיר על מקורו ועל היותו מדווח במדינות מהם עלו. הדבר נכון גם עבור קבלנים, המוכרים דירות או נדל"ן אחר לרוכשים זרים או בעלי כפל אזרחות, אשר נדרשים על ידי הבנקים להוכיח את מקור הכסף של לקוחותיהם.

"לנוכח הבעייתיות ההולכת וגוברת, הקים משרדינו מחלקה מיוחדת העוסקת בליווי קבלנים, תושבי חוץ ועולים חדשים המחזיקים חשבונות בנק בישראל או מעוניינים להעביר כסף לישראל וכן עוסקת ומלווה ישראלים המחזיקים חשבונות בנק בחו"ל בכל הנוגע להתנהלות מול רשויות המס בישראל ובעולם בהליכי גילוי מרצון" מסביר עו"ד ברכה ומוסיף: "המדינה אמנם מגבשת חוק חדש להסדרת הנושא במערכת הבנקאית, אך בינתיים הבנקים בפאניקה ונוקטים במדיניות מחמירה מאד מול לקוחותיהם הזרים והישראלים והבלגן חוגג".

חזרה למאמרים >