נקודה טובה: האם אשה המקבלת נקודות זיכוי על ילדיה יכולה להעביר אותן לבעלה?

איתי ברכה, שותף

כותב המאמר הינו עו"ד איתי ברכה השותף המנהל במשרד ברכה ושות' ועומד בראש מחלקת המיסוי ומחלקת הגילוי מרצון במשרד המתמחה מבתחום המיסוי האזרחי והפלילי, איסור הלבנת הון וגילוי מרצון

מס הכנסה מעניק נקודות זיכוי במס, המהוות "הנחה" בתשלום המס, לאנשים העונים על הקריטריונים שנקבעו על ידו, כאשר אם זכאית לנקודות זיכוי על ילדיה הקטינים – האם ביכולתה של האם להעביר את נקודות הזיכוי על ילדיהם לאב?

על פי סעיף 66(ג)(4) לפקודת מס הכנסה(להלן: הפקודה), אשה נשואה זכאית לנקודת זיכוי בגין כל אחד מילדיה שטרם מלאו לו 18 שנה בשנת המס. בשנה שבה נולד הילד היא תהא זכאית ל-1.5 נקודות זיכוי ובשנה שבה הגיע לגיל 18 תקבל בגינו רק חצי נקודת זיכוי. החל משנת 2012, אשה נשואה עם ילדים זכאית לנקודת זיכוי נוספת בעד כל אחד מילדיה החל בשנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שקדמה לשנת בגרותו.

אך מה קורה כאשר בני זוג אינם נהנים מנקודות הזיכוי אותן מקבלת האשה בגין הטיפול בילדים, כיוון שהאישה לא מגיעה לסף המס?

לשאלה זו נדרש השופט מגן אלטוביה בעניין שץ(תצ (ת"א) 39247-04-14 יעקב שץ נ' רשות המיסים, 5/7/2017), שם הגישו המבקשים את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית במסגרתה עותרים הם לייצג את קבוצת בני הזוג שיש להם ילדים ואינם נהנים מנקודות זיכוי בעטי הסיבה האמורה.

מהי הנחיית רשות המיסים?

בני הזוג הביאו את הנחיית רשות המסים משנת 2013, לפיה בן הזוג הנשוי לבן זוג מאותו המין שיקבל את הקצבה המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי עבור ילדיו – יהיה זכאי לנקודות הזיכוי לפי פקודת מס הכנסה. כלומר, ההנחיה הזו אפשרה גם לגברים לקבל נקודות זיכוי, ובלבד שהם נשואים לגברים. לפי בני הזוג שץ הנחייה זו מהווה אפליה על רקע מגדרי, כנגד זוגות דו-מיניים ודרשו לקבל את אותה הפריבילגיה אותה מקבלים בני זוג מאותו המין.

רשות המסים, שהתנגדה לבקשה, טענה כי המחוקק מצא לנכון להעניק לאשה דווקא, בתוך התא המשפחתי, נקודות זיכוי רבות יותר מאשר לגבר, זאת ע"מ לעודד יציאת אימהות לעבודה. על כן, ובהתחשב במגבלות התקציב של המדינה, אין להסיט את נקודות הזיכוי אל הגבר.

השופט אלטוביה קיבל את עמדת רשות המסים והחליט לדחות את הבקשה לאישור התביעה הייצוגית. הוא צידד בעמדתה ואמר תכלית הסעיף היא לעודד אימהות לצאת לעבודה וכי החלת נקודות הזיכוי על גברים תפגע בתכלית זו ובקופת המדינה, אך הוסיף כי נושא מיסוי התא המשפחתי מצריך בחינה מחדש של המחוקק מתוך ראייה כוללת ועדכנית.