בעלי עסקים, יזמים ואמנים מוכרים, כל אלו ועוד מוזמנים לביקורות מס ולחקירות מס, וללא ייצוג הולם ומקצועי של עורך דין המתמחה בנושאי מיסוי הם חשופים לעבירה פלילית חמורה ולסנקציות קשות מרשות המיסים. לכן, אם הוזמנתם לחקירה או לביקורת מס עליכם לפנות לעורך דין מיסים מנוסה כדי לקבל ייעוץ משפטי וליווי צמוד.

משרד עורכי דין ברכה ושות' הוא משרד בוטיק מוביל ומקצועי הנמנה על המשרדים המובילים בישראל בתחומי המשפט העסקי, לרבות מיסוי, הלבנת הון, מקרקעין ועבירות צווארון לבן. עורך דין מיסוי מתמחה בדיני המיסים, הוא בקיא בפסיקות העדכניות ביותר ומתמחה בייצוג נחקרים וחשודים בתיקים העוסקים בתחום המיסים, במתן ליווי משפטי בהליך גילוי מרצון ובייצוג נאשמים בדיונים המתקיימים בבתי המשפט, ברשויות המס ועוד. 

כללים חשובים להתנהלות נכונה בעת חקירות וביקורות מס

עורך דין מיסים מומחה ממליץ על 5 כללי ברזל בחקירות ובביקורות מס:

 • חשוב לאתר סימנים מקדימים לחקירה סמויה המתנהלת נגדכם ולפנות מיד לייעוץ משפטי על ידי עורך דין מיסוי.
 • יש להימנע מפעולות העלולות להחמיר את מצבכם מאחר ומדובר במעשים פליליים כמו העלמת ראיות, שיבוש חקירה, תיאום גרסאות וכו'.
 • הקפידו על זכותכם לקבלת ייעוץ משפטי, הדרישה לעורך דין אינה מפלילה אתכם.
 • היזהרו מחוקרי מס מתוחכמים המנסים לדלות מכם מידע בדרכים יצירתיות, החוקרים אינם חברים שלכם, גם אם הם יוצרים רושם כזה.
 • בכל דרישת חיפוש בעסק או בבית בקשו לראות צו חיפוש מפורט עם תאריך עדכני. חיפוש בבית דורש צו חיפוש משופט.

הליך מנהלי או פלילי

מומלץ להגיע למיצוי דין מנהלי ולא פלילי, כך תוכלו לקבל בהתאם לפסיקה קנס בלבד. אם רשות המיסים חושדת כי פעלתם מתוך כוונת זדון לבצע עבירת מס יתבצע הליך פלילי הנחשב למורכב יותר והעונשים הצפויים משמעותיים בהרבה מכופר קנס בהליך המנהלי.

ראוי לציין כי הדרך היעילה ביותר להימנע מבעיות, חקירות וביקורות מס היא מניעתית, כלומר עליכם להקפיד על התנהלות תקינה ודיווחים נכונים בזמן לרשויות המס השונות. מעבר לטיפול בענייני דיווח ומיסוי על ידי מייצג כמו רואה חשבון, חשוב לקבל ייעוץ וליווי משפטי גם מעורך דין, כך נהנים מחיסיון מלא, מייצוג מקצועי ברשות המיסים ומייצוג משפטי ברמה גבוהה בבית המשפט.

כללי התנהגות בחקירות מס

חקירות מס מבוצעות על ידי גורמי החקירה ברשות המיסים, לרוב בהחלטת פקיד השומה כאשר קיים חשד סביר להעלמות מס. רוב הנישומים אינם רגילים למעמד החקירה לכן הם עלולים לשגות ולהתנהל לא נכון ומעשיהם ודבריהם עלולים להפליל אותם. מאחר ועבירות מס הן עבירות פליליות חמורות אין להקל ראש בחשיבות הייעוץ והליווי המשפטי, עדיף לקבל את השירות ממשרד עורכי דין המונה גם רואי חשבון מוסמכים המתמחים בין היתר בייצוג נישומים ברשויות המס.

כללים חשובים להתנהלות נכונה בחקירות מס:

 • חוקי המס בארץ נחשבים למורכבים, אל תמהרו לענות על שאלות אם אינכם בטוחים בתשובה.
 • חוקרי המס מיומנים, הם שואלים שאלות בצורה מעורפלת כדי לדלות מידע מכם, לכן אם השאלה לא ברורה עליכם לדרוש הבהרות.
 • ענו בדיוק על השאלה שהוצגה בפניכם ואל תוסיפו מידע מעבר לנדרש.
 • אם מציגים בפניכם מסמכים ישנים ואתם לא זוכרים את פרטי המקרה, ענו בכנות כי אינכם יכולים לספק תשובה כי אתם לא זוכרים את המקרה. 
 • בתהליך החקירה הימנעו מפעולות הגובלות בפלילים כמו השמדת ראיות, תיאום גרסאות עם עדים וכו'.
 • בסוף החקירה בקשו לקרוא את התמלול ועיינו במסמך היטב, אם החוקר מסרב לבקשתכם עליכם לדרוש ממנו לציין זאת בכתב.
 • רוב חקירות המס מתועדות בווידאו, הימנעו ממעשים העלולים להפליל אתכם, כמו השמדת נייר המונח על השולחן כאשר החוקרים יוצאים לרגע מהחדר.
 • בסיום החקירה כדאי להכין מסמך עם רישום פרטי החקירה והתנהלות החוקרים לצורך תיעוד וקבלת ייעוץ מעורך הדין שלכם.

גילוי מרצון

עורך דין מיסוי ילווה אתכם לאורך תהליך הגילוי מרצון, ההליך מאפשר לכם לתקן עבירות מס שביצעתם בשנים קודמות ללא פתיחת הליכים פליליים נגדכם. חשוב לזכור כי בקשת גילוי מרצון כרוכה בחקירה של רשות המיסים, לכן אין לוותר על ליווי משפטי.

משרד עורכי דין ברכה ושות' מתמחה בייעוץ ובליווי משפטי בתחומים כמו עבירות מס והלבנת הון, צוות המשרד מונה עורכי דין ורואי חשבון מוסמכים, מקצועיים ובעלי ניסיון רב בתחום.