בתקופה האחרונה מנהלות רשויות המס בכל העולם מלחמת חורמה כנגד מעלימי המס, בהנהגתה של ארה״ב

לפני כשנה חוקקה ארצות הברית את חוק ה FATCA המחייב מוסדות פיננסיים בכל העולם לדווח לארה״ב על אזרחיה המחזיקים חשבונות אצלם.

חוק הFATCA נכנס לתוקפו לפני כחודשיים וכבר נותן את אותותיו במקומות רבים בעולם. החוק מאפשר שני אפשרויות דיווח: הראשונה, העברת המידע מהמוסד הפיננסי ישירות לארה״ב והשנייה, העברת המידע מהמוסד הפיננסי אל הרשויות המדיניות אשר הן תעברנה דיווח מרוכז אל ארה״ב.

במסגרת החוק החדש, מתאפשרת העברת מידע רב בין רשויות המס השונות באופן אשר יביא תוך זמן קצר לחשיפתם של מעלימי מס רבים ברחבי העולם.

בהתאם לחוק, מוסד פיננסי אשר לא ידווח על מחזיקי חשבון, יואשם בעבירה פלילית של סיוע להעלמת מס. כתוצאה מכך, בנקים רבים בעולם אינם מעוניינים לנהל חשבונות בנק אשר אין מידע לגבי מקור הכספים המופקד בהם וכך, קוראים הם לבעלי החשבון ודורשים מהם להוכיח את מקור הכספים ואת היותם ״לבנים״ וכשרים או לחילופין, לסגור את חשבון הבנק באופן מיידי, תוך עיכוב של 30-50% מהכספים על ידי הבנק עד אשר יוצג אישור מרשויות המס כי הכסף הינו כשר וכי שולם בגינו מס כנדרש.

במקרים קיצוניים יותר, בנקים רבים בעולם מזמנים את לקוחותיהם המחזיקים באזרחות אמריקאית ודורשים מהם למשוך את כספם ולסגור את החשבון מתוך החשש הגדול להסתבך עם ארה״ב. דוגמא לכך ניתן לראות מהתנהלות הבנק השני בגודלו ברוסיה, VTB, אשר סגר את חשבונות הבנק של האזרחים האמריקאים המחזיקים בחשבון בבנק זה.

מהם מאפייני עבירות "צווארון לבן" ומה העונשים הקבועים בחוק?>>>

במהלך החודשים האחרונים חותמות עוד ועוד מדינות בעולם על הסכם חילופי מידע עם ארה״ב ,בהתאם לחוק הFATCA ,ונראה כי מרבית המדינות המרכזיות בעולם, למעט סין, כבר חתמו.

ישראל חתמה גם היא לפני כחודש על ההסכם ובמסגרתו יחויבו כל המוסדות הפיננסים בארץ בהעברת מידע למדינה בדבר אזרחי ארה״ב המחזיקים חשבונות אצלם והמדינה תעביר את המידע לארה״ב ובתמורה, תקבל מידע על ישראלים המחזיקים חשבונות בכל העולם.

ישראל חתמה בעת האחרונה על הסכמי חילופי מידע עם מדינות שונות בעולם במטרה לשים את ידה על מספר רב ככל הניתן של מעלימי מס ישראלים

בשל המאמצים הרבים לתפיסת מעלימי המס והסכמי חילופי המידע הבינלאומיים, איבד המונח ״חיסיון בנקאי״ את תוכנו ונראה כי כמעט ולא קיים מקום בעולם בו יכול מעלים המס ״להחביא״ את כספו מרשות המס. גם עבור המקומות המאפשרים זאת כיום, סביר להניח כי תוך תקופה קצרה תיסגר האפשרות לעשות כן וגם הם ייכנסו תחת התקינה הבינלאומית לחשיפת מעלימי המס בכל העולם.

לאור האמור לעיל, מעלימי מס רבים בארץ ובעולם נמצאים בבריחה מתמדת מהמרדף המתנהל נגדם מצד רשות המס וחיים כל העת בפחד מתפיסה.

ניסיוננו מלמד כי במציאות כיום, אין זה משתלם להחזיק בכסף שחור כלל ובטח שאין זה שווה את הדאגה והפחד וכן את החשיפה הפלילית מולה ניצב מעלים המס.

אם כן, כיצד יוכל מעלים המס להסדיר את ענייניו באופן חוקי ומקיף?

במדינת ישראל, בארה"ב ובאירופה קיים נוהל קבוע הנקרא "גילוי מרצון" אשר מטרתו להסדיר את בעיית אי הדיווח על הכנסות והעלמת מס אל מול הרשות הרלוונטית תוך תשלום המס והסרת החשיפה הפלילית. האמנם נוהל גילוי מרצון מהווה פתרון עבור מעלימי המס באשר הם אך במסגרת מסלול זה הם צפויים לשאת בתשלום מס מלא בתוספת הצמדה וריבית אשר יכול להגיע לסכומי כסף גבוהים.

אנו, במשרד ברכה סיון ושות', המתמחה בתחום המיסים וגילוי מרצון, פיתחנו עם השנים מספר שיטות, אשר נקנו בפרקטיקת העבודה אל מול רשות המיסים לאורך השנים, אשר בכוחם לנטרל את החשיפה הפלילית באופן מיידי ולהפחית את חבות המס למינימום ההכרחי והכל בעילום שם ובדיסקרטיות מוחלטת ובצורה מהירה וחלקה גם בדרכים עוקפי גילוי מרצון.

במצב דברים זה, לא משתלם כיום להחזיק בכסף שחור.

כפי שמוסיף ומדגיש עו"ד איתי ברכה: "המצב בו מעלימי מס רבים מחזיקים חשבונות בנק ו/או נכסים במקומות שונים בעולם תוך מחשבה כי לא ייתפסו אינה קיימת היום. לאור ההתפתחות המשמעותית בשיתופי הפעולה וחילופי המידע הבינ"ל, כמעט ולא קיים מקום בו ניתן להחביא את הכסף בבטחה, שלא נדבר על האפשרות להשתמש בו שאינה קיימת.

כיום יכול מעלים המס להסדיר את ענייניו באופן חוקי ומיידי ולהלבין את כספו בהליך גילוי מרצון הנחשב אמין ומהיר אל מול המדינה בצורה הבטוחה והטובה ביותר. אנו במשרד ברכה, סיון ושות', מטפלים בלקוחות רבים המבקשים לעבור הליך גילוי מרצון אל מול רשויות המס בישראל, בארה"ב ובאירופה".

חזרה למאמרים >